Programy realizowane przez Miasto Sosnowiec:
KONTAKT:
email: [email protected]
Szanowni Mieszkańcy Gm. Sosnowiec,
informujemy, iż w dniach 29-30.12.2022 r. planowane są wizje lokalne przez projektanta wykonawcy. Weryfikacji podlegać będą zakwalifikowane nieruchomości w ramach wymiany źródła ciepła na kocioł gazowy.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Sosnowiec,
informujemy, iż w dniu 28.12.2022 r. podpisana została umowa z firmą Budoprimex Budownicwo Sp. z o.o. z Sosnowca, która realizować będzie inwestycje w zakresie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji w ramach Programu STOP SMOG w Gminie Sosnowiec.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Sosnowiec,
informujemy, iż ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy dla inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją w ramach projektu pn. „Realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach programu STOP SMOG w Gminie Sosnowiec”
O wynikach przetargu poinformujemy wkrótce.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zakończyła się ocena wniosków mieszkańców zgodnie z kryteriami Regulaminu.
Lista podstawowa grantobiorców zakwalifikowanych do projektu: Lista podstawowa grantobiorców
W związku z brakiem wykorzystania limitu środków w ramach projektu, nie była tworzona lista rezerwowa wniosków. Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z regulaminem:
Wszelkie pytania można kierować mailowo na adres: [email protected] lub do Urzędu Miasta Sosnowiec.
Szanowni Mieszkańcy,
informujemy, iż nabór w ramch 4.6.1. " Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie Miasta Sosnowca" został wydłużony do dnia 15.10.2021 r.
Zapraszamy do składania wniosków.
Szanowni Mieszkańcy,
informujemy, iż nabór w ramch 4.6.1. " Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie Miasta Sosnowca" został wydłużony do dnia 30.07.2021 r.
Zapraszamy do składania wniosków.
Szanowni mieszkańcy,
informujemy, iż w dniach 08-10.06.2021 roku na terenia Sosnowca planowane są spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi mozliwością otrzymania dotacji na wymianę źródła ciepła.
Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej Urzędu Miasta Sosnowca.
Serdecznie zapraszamy.
Szanowni Mieszańcy,
informujemy, iż w dniu 07.06.2021 r. (tj. poniedziałek) Punkt Obsługi Klienta zmieni formułę obsługi mieszkańców.
W godzinach od 14:00 - 16:00 punkt będzie czynny tradycyjnie w boksie nr 3 w Urzędzie Miasta Sosnowca, natomiast od 16:30 - 18:00 zapraszamy do Mediateki przy ulicy Kościelnej 11.
W Miediatece będa mogli Panstwo uzyskać informacje na temat programu STOP SMOG oraz 4.6.1. Czyste Powietrze - Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie Miasta Sosowca.
Serdecznie zapraszamy.
Szanowni Państwo,
w aktualnym brzmieniu Regulaminu realizacji projektu grantowego pn. Czyste Powietrze w Gminie Sosnowiec jednym z warunków dostępowych jest to, aby budynek spełniał minimalny standard efektywności energetycznej rozumiany jako m.in. wymiana (nie wcześniej niż w 2011 r.) okien i drzwi zewnętrznych wraz z ociepleniem (nie wcześniej niż w 2011 r.) jednej z wymienionych przegród: stropu, dachu, stropodachu, podłogi na gruncie lub fundamentów.
Aktualnie gminy (w tym Sosnowiec) zgłosiły do Urzędu Marszałkowskiego prośbę rozszerzenia ww. katalogu przegród o izolację ścian zewnętrznych (popularne ocieplenie ścian np. styropianem). Do czasu wyrażenia zgody przez Urząd Marszałkowski będą przyjmowane wnioski obejmujące to rozwiązanie*, jednakże w przypadku braku akceptacji przez Urząd Marszałkowski powyższego rozwiązania, wnioski te nie będą brane pod uwagę przy tworzeniu listy podstawowej i listy rezerwowej.
Pozostałe warianty spełnienia minimalnego standardu efektywności energetycznej określone w Regulaminie pozostają bez zmian.
*W przypadku uzyskania zgody jako spełniający minimalny standard efektywności energetycznej będzie traktowany m.in. także budynek, w którym nie wcześniej niż w 2011 r. wymieniono wszystkie okna i drzwi zewnętrzne oraz ocieplono ściany zewnętrzne.
10 maja rusza w naszym mieście nabór wniosków na wymianę węglowych źródeł ciepła.
Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać
Inwestycja planowana jest do współfinansowania ze środków unijnych w ramach projektu grantowego pn. " Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie Miasta Sosnowca" - aktualizacja
Termin składania wniosków o przyznanie grantu:
od 10 maja 2021 r. (od godz. 14.00) do 15 pażdziernika 2021 r. (do godz. 23.59)
Termin ogłoszenia listy podstawowej i rezerwowej:
do 6 sierpnia 2021 r.
Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu przez Urząd Marszałkowski
grudzień 2021 r.
Kwota grantu przeznaczona na dofinansowanie projektu
Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie konkursowym. W przypadku dużej ilości wniosków decydująca będzie kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania kwoty alokacji, wynoszącej: 7 997 786,87 zł.
Kto możne dostać dofinansowanie?
Każdy mieszkaniec, który spełnia jedncześnia dwa warunki:
Maksymalna wysokość grantu
Link do wniosku wraz z załącznikami w wersji online: https://www.niskaemisja.pl/link/wnioseksosnowiec Wzór będzie dostępny Link do wniosku wraz z załącznikami w wersji do druku: |
Wniosek o przyznanie grantu powinien spełniać następujące kryteria formalne:
Grantobiorca może złożyć jeden wniosek, dotyczący jednego jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Wniosek, który nie spełni kryterium formalnego nie będzie podlegał ocenie.
Sposób potwierdzenia złożenia wniosku:
Wymagany okres realizacji wszystkich zadań:
Wymagany termin realizacji wszystkich zadań to 30 czerwca 2023 roku. Realizacje zaplanowane we wniosku o przyznanie grantu na rok 2022 będą musiały być bezwzględnie w tym roku wykonane. Podobnie w roku 2023.
Z uwagi na pandemię wirusa SARS-CoV-2, Urząd Miasta zwraca się z prośbą, aby wnioski składne były za pomocą formularza internetowego. Wnioski w formie papierowej w Biurze Obsługi Klienta prosimy składać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
Wszelkie pytania można kierować telefonicznie 721 747 447 lub mailowo na adres: [email protected]. W ramach kampanii informacyjnej Urząd Miejski w Sosowcu przygotował także ulotki dla mieszkańców zawierające najważniejsze informacje o programie, które zostaną rozdysponowane na terenie Miasta.
Wersja edytowalna wniosku: plik do pobrania
Broszura informacyjna: plik do pobrania
Szanowni Mieszkańcy Miasta Sosnowca
Urząd Miejski w Sosnowcu informuje o wydłużeniu naboru wniosków w ramach programu STOP SMOG na terenie Miasta Sosnowca.
Nabór zostaje wydłużony do dnia 31 maja 2021 r. (tj. poniedziałek)
Wnioski można składać w następujący sposób:
Szczegóły naboru na stronie Urzędu Miejskiego oraz na www.niskaemisja.pl/sosnowiec/
Urząd Miasta Sosnowca informuje, iż w dniach 06.04.2021 - 13.04.2021 przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielenia dofinansowania na wymianę źródeł ciepła na terenie Miasta Sosnowca w ramach projektu pn. "Wymiana źrodeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie Miasta Sosnowca"
1. Termin rozpoczęcia konsultacji społecznych ustala się na dzień 6 kwietnia 2021 r., a zakończenia na dzień 13 kwietnia 2021 r.
2. Materiały dostępne będą:
- na stronie internetowej www.konsultacje.sosnowiec.pl,
- w Biuletynie Informacji Publicznej.
3. Konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną w formie:
- składania opinii i uwag za pomocą strony internetowej www.konsultacje.sosnowiec.pl
- składania opinii i uwag za pomocą poczty elektronicznej na adres mailowy: [email protected]
4. Informacje o przeprowadzeniu konsultacji ogłasza się w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Sosnowca oraz na stronie internetowej www.konsultacje.sosnowiec.pl
5. Wyniki konsultacji dostępne będą w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Sosnowca oraz na stronie internetowej www.konsultacje.sosnowiec.pl
Szanowni Mieszczkańcy Gminy Sosnowiec,
z przyjemnością informujemy, iż Gmina Sosnowiec przystąpiła do opracowania dokumentacji aplikacyjnej w ramach konkursu poddziałania 4.6.1 Czyste Powietrze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Szczegółowe informacje wkrotce.
Na podstawie Uchwały Nr 651/XXXVII/2021 z dnia 28.01.2021 Rady Miejskiej w Sosnowcu w sprawie Regulaminu realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych w ramach programu STOP SMOG na terenie Miasta Sosnowca oraz sposobu i warunków wnoszenia wkładu własnego przez beneficjenta, u którego będzie realizowane przedsięwzięcie niskoemisyjne oraz wysokości tego wkładu.
Celem Programu STOP SMOG jest wymiana nieekologicznych źródeł ogrzewania oraz przeprowadzenie termomodernizacji, w budynkach mieszkalnych należących do osób spełniających kryteria ubóstwa energetycznego.
Termin składania wniosków o udział w projekcie ustala się od dnia 08.03.2021 roku od godz. 12.00 do dnia 7.04.2021 roku do godz. 24:00.
Zgodnie z §5 Regulaminu Programem objętych zostanie 30 budynku jednorodzinnych lub lokali, z zastrzeżeniem że 100% wniosków objętych programem uwzględniać będzie wymianę lub likwidację źródła ciepła, w tym w 20 przypadkach nastąpi przyłączenie budynku/lokalu do sieci ciepłowniczej lub gazowej oraz w 15 przypadkach zostanie przeprowadzona termomodernizacja obiektu. Kompletne wnioski rozpatrywane będą według kolejności zgłoszeń po uwzględnieniu w/w warunków, w ramach zarezerwowanych w budżecie miasta środków finansowych.
Do projektu będą dopuszczone jedynie budynki dla których w ramach projektu zaplanowana zostanie wymiana źródła ciepła z wysokoemisyjnego (kotła na paliwa stałe) na niskoemisyjny. Szczegółowy zakres prac ustalony będzie w oparciu audyt energetyczny przygotowany po zakwalifikowaniu mieszkańca do projektu. Audyt wykonany zostanie bezpłatnie przez Operatora.
WARUNKI UCZESTNICTWA W PROGRAMIE
Pomoc będzie udzielona Beneficjentowi (zgodnie z §4 ust. 2), który spełnia łącznie następujące warunki:
a) jest właścicielem lub współwłaścicielem, albo posiadaczem samoistnym lub współposiadaczem samoistnym całości lub części budynku mieszkalnego, w którym będzie realizowane przedsięwzięcie niskoemisyjne, przy czym udział tej osoby lub zakres jej współposiadania nie może być mniejszy niż połowa; w przypadku gdy umowa jest zawierana z więcej niż jednym współwłaścicielem lub współposiadaczem samoistnym suma ich udziałów we współwłasności lub zakres ich współposiadania samoistnego nie może być mniejszy niż połowa,
b) jest członkiem gospodarstwa domowego, w którym przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 111 z późn. zm.), na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, oraz złożyła oświadczenie, w którym określiła liczbę osób w gospodarstwie domowym,
c) posiada łącznie środki własne oraz zasoby majątkowe, o których mowa w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2133 z późn. zm.), nieprzekraczające kwoty, o której mowa w art. 11c ust. 5 pkt 5, z wyłączeniem:
- wartości budynku, o którym mowa w pkt 1, lub lokalu, o którym mowa w ust. 6,
- nieruchomości gruntowych związanych odpowiednio z tym budynkiem, faktycznie zamieszkuje w budynku mieszkalnym, który objęty będzie przedsięwzięciem niskoemisyjnym,
d) złożył oświadczenie zawierające informacje o środkach i zasobach majątkowych zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska (Dz.U. 2020 poz. 2447),
e) faktycznie zamieszkuje w budynku lub lokalu, którego dotyczy przedsięwzięcie niskoemisyjne,
f) wyrazi zgodę na udostępnienie budynku mieszkalnego i nieruchomości gruntowej, na której znajduje się budynek mieszkalny w celu realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego,
g) wyrazi zgodę na udostępnienie budynku mieszkalnego i nieruchomości gruntowej, na której znajduje się ten budynek na potrzeby instalacji mikroinstalacji w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub urządzeń służących doprowadzaniu lub odprowadzaniu energii elektrycznej z tej mikroinstalacji (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2389 z późn. zm.),
h) wyrazi zgodę na udostępnienie budynku mieszkalnego lub nieruchomości, na której znajduje się budynek, w którym planowane jest przedsięwzięcie niskoemisyjne, w celu przeprowadzenia weryfikacji, o której mowa w art. 11e ust. 2 Ustawy,
i) złoży oświadczenie w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji wprost z tego aktu lub podpisze weksel własny in blanco z zastrzeżeniem „bez protestu” wraz z deklaracją wekslową, w przypadku powstania obowiązku zwrotu kosztów przedsięwzięcia niskoemisyjnego,
j) wyrazi zgodę na wniesienie wkładu własnego, nie większego jednak niż 5% kosztu realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego.
SPOSÓB ZŁOŻENIA WNIOSKU:
Wniosek będzie można złożyć:
Złożenie formularza będzie możliwe od dnia 8.03.2021 roku godz. 12.00 do dnia 7.04.2021 roku do godziny 24.00.
Wnioski składane elektronicznie powinny zostać potwierdzone złożeniem wersji papierowej za pomocą operatora pocztowego lub za pomocą ePUAP na adres skrytki Operatora. Po złożeniu wniosku w wersji elektronicznej każdy mieszkaniec otrzyma powiadomienie na podany adres e-mail, ze wskazaniem adresu do wysyłki wersji papierowej wniosku lub adresu skrzynki ePUAP do wysyłki potwierdzenia wniosku.
Na wysłanie dokumentów Mieszkaniec ma 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku, liczy się data nadania (stempla pocztowego). W przypadku złożenia dokumentów w Punkcie Obsługi dokumenty należy złożyć w zamkniętej kopercie opatrzonej opisem Nabór STOP SMOG SOSNOWIEC – Numer wniosku.
TWORZENIE LISTY PODSTAWOWEJ
Ocena wniosków składać będzie się z oceny formalnej wniosku.
Nazwa kryterium | Opis spełnienia kryterium |
Spełnienie kryteriów określonych w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków art. 11d ust 1. pkt. 1-9 ustawy. | Wnioskodawca złożył w tym zakresie niezbędne oświadczenia i dokumentację. Sprawdzana będzie zadeklarowana wysokość dochodów na członka rodziny w gospodarstwie oraz wartość posiadanego majątku. |
Spełnienie kryteriów w zakresie braku prowadzenia działalności gospodarczej. | Wnioskodawca złożył w tym zakresie niezbędne oświadczenia. Sprawdzane będzie czy wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w lokalu. |
Spełnienie kryteriów w zakresie posiadanych zobowiązań wobec Gminy
|
Zweryfikowane czy na dzień zakończenia oceny formalnej Wnioskodawca posiada zaległości w zobowiązaniach wobec Miasta Sosnowca. |
Spełnienie kryteriów w zakresie postępowań egzekucyjnych | Wnioskodawca złożył w tym zakresie niezbędne oświadczenia. |
Spełnienie kryteriów w zakresie wniesienia wkładu własnego | Wnioskodawca złożył w tym zakresie niezbędne oświadczenia. |
Na liście podstawowej znajdą się wnioski ocenione pozytywie na etapie oceny formalnej. Ocena formalna zostanie dokonana do 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
Wnioski zostaną uszeregowane na liście według daty wpływu. Ostateczna Lista Beneficjentów zostanie opublikowana najpóźniej do 14 dni od dnia zakończenia oceny formalnej.
TWORZENIE LISTY REZERWOWEJ
Z przyjemnością informujemy, iż firma ATsys.pl Sp. z o.o. Sp.K. pełnić będzie funkcję Operatora Programu Stop Smog w Gminie Sosnowiec. W ramach programu przewiduje się realizację 30 inwestycji.
Szczegóły wkrótce.